
| Panasonic Eluga Ray 500 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | 3, 5, 40 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2017, September. Released 2017, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 144.3 x 71.3 x 9.2 mm (5.68 x 2.81 x 0.36 in) |
| Weight | 163 g (5.75 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 7 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6737 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.25 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP1 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
| eMMC 5.0 | |
| Main Camera | |
| Dual | 13 MP, f/2.0, AF 8 MP, f/2.4 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP, f/2.4 |
| Features | HDR |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 4000 mAh, non-removable |
| Misc | |
| Colors | Champagne gold, Mocha gold, Marine Blue |
| Price | About 110 EUR |