
| Panasonic Eluga Power - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2012, February. Released 2012, May |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 136 x 70 x 9.6 mm (5.35 x 2.76 x 0.38 in) |
| Weight | 133 g (4.69 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| IP57 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) | |
| Display | |
| Type | LCD |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~72.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Qualcomm MSM8270 |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | Yes |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| DivX/MP4/H.264 player MP3/WAV/eAAC+ player Organizer Photo/video editor Document viewer Voice memo/dial Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Ion 1800 mAh battery |
| Misc | |
| Colors | Black, Silver |
| Price | About 500 EUR |