
| Panasonic Eluga Mark - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| HSDPA 900 / 2100 | |
| 4G bands | 1, 3, 7, 8, 20, 40 |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2015, December. Released 2015, December |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 152 x 77 x 8.2 mm (5.98 x 3.03 x 0.32 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| eMMC 4.5 | |
| Main Camera | |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2500 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 900 h |
| Talk time | Up to 19 h |
| Misc | |
| Colors | Royal Gold, Metallic Grey |
| Price | About 200 EUR |