
| Panasonic Eluga DL1 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2012, February. Released 2012, April |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 123 x 62 x 7.8 mm (4.84 x 2.44 x 0.31 in) |
| Weight | 103 g (3.63 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| IP57 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) | |
| Display | |
| Type | OLED |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~66.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~256 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 2.3.5 (Gingerbread), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | TI OMAP 4430 |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| DivX/MP4/H.264 player MP3/WAV/eAAC+ player Organizer Photo/video editor Document viewer Voice memo/dial Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Ion 1150 mAh battery |
| Stand-by | Up to 300 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Black, Silver |
| Price | About 360 EUR |