
| Panasonic Eluga Arc 2 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | 3, 5, 40 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2016, August. Released 2016, August |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 144 x 72 x 7.6 mm (5.67 x 2.83 x 0.30 in) |
| Weight | 147 g (5.19 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Asahi Dragontrail Glass |
| Platform | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2450 mAh, non-removable |
| Misc | |
| Colors | Gold, Rose Gold |
| Models | Eluga_Arc_2 |
| Price | About 200 EUR |