
| Panasonic Eluga A3 Pro - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | 3, 5, 40 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2017, August. Released 2017, August |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 148.7 x 72.4 x 9.1 mm (5.85 x 2.85 x 0.36 in) |
| Weight | 161 g (5.68 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~69.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~282 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 7.0 (Nougat), FitHome UI |
| Chipset | Mediatek MT6753 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP3 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 13 MP, PDAF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 4000 mAh, non-removable |
| Misc | |
| Colors | Gold, Silver |
| Models | A3_Pro |
| Price | About 12800 INR |