
| Panasonic A500 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 8 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2004, Q2 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 84 x 47 x 19 mm, 68 cc (3.31 x 1.85 x 0.75 in) |
| Weight | 89 g (3.14 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT,65K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio |
| Wallpapers, themes Downloadable logos | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 300 entries, Photo call |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | 1 + downloadable |
| Java | Yes |
| One push auto open Predictive text input Organizer Changeable covers | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 210 h |
| Talk time | Up to 4 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Black, White |