
| Palm Treo 750v - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| Launch | |
| Announced | 2006, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 111 x 58 x 22 mm (4.37 x 2.28 x 0.87 in) |
| Weight | 154 g (5.43 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.5 inches, 20.2 cm2 (~31.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 240 pixels, 1:1 ratio (~136 ppi density) |
| 5-way navigation button | |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 5.0 PocketPC |
| CPU | 300 MHz Samsung |
| Memory | |
| Card slot | miniSD, up to 2 GB |
| Internal | 60MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2, A2DP |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | WAP 2.0 / HTML (PocketIE) |
| MP3/AAC/AAC+/WMA/OGG/AMR player WMV/MP4 player Organizer Pocket Office Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1200 mAh battery |
| Stand-by | Up to 240 h |
| Talk time | Up to 4 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Black |