
| Palm Treo 600 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2003, Q4 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 112 x 60 x 22 mm (4.41 x 2.36 x 0.87 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | CSTN resistive touchscreen, 4096 colors |
| Size | 2.5 inches, 20.2 cm2 (~30.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 160 x 160 pixels, 1:1 ratio (~91 ppi density) |
| Five-way navigation button | |
| Platform | |
| OS | Palm 5.2.1H |
| Chipset | TI OMAP 1510 |
| CPU | 144 MHz ARM925T |
| Memory | |
| Card slot | SD/MMC, up to 2 GB |
| Internal | 32MB |
| 24 MB available | |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Ringtones can be assigned to contacts | |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | HTML (Blazer) |
| Languages | English, French, German, Italian, Spanish |
| 144 MHz ARM Processor Organizer Advanced calculator Handsfree ear-bud headset included | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 240 h |
| Talk time | Up to 6 h |
| Misc | |
| Colors | 2 - Silver, Carbon |