
| Palm Treo 500v - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | UMTS 2100 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| Launch | |
| Announced | 2007, September. Released 2008, February |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 110 x 61.5 x 16.5 mm (4.33 x 2.42 x 0.65 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~26.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| 5-way navigation button | |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.0 Standard Edition |
| CPU | 32-bit Intel XScale PXA270 312 MHz |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 150MB |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | miniUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | WAP 2.0 / HTML (PocketIE) |
| MP3/AAC/AAC+/WMA/OGG/AMR player WMV/MP4 player Organizer Pocket Office Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1200 mAh battery |
| Stand-by | Up to 240 h |
| Talk time | Up to 4 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Black, White |
| SAR EU | 0.89 W/kg (head) |
| Price | About 90 EUR |