
| Palm Treo 270 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GSM 900 / 1900 - US version | |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2003 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 108 x 71 x 21 mm (4.25 x 2.80 x 0.83 in) |
| Weight | 153 g (5.40 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | CSTN resistive touchscreen, 4096 colors |
| Size | |
| Resolution | 160 x 160 pixels, 1:1 ratio |
| Platform | |
| OS | Palm 3.5.2H4 |
| CPU | Motorola DragonBall VZ MC68VZ328 33MHz |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 16MB |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Monophonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | HTML (Blazer 2.1) |
| 33 MHz Motorola Dragonball Processor Organizer Advanced calculator GPRS upgradable Handsfree ear-bud headset included | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 150 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | Steel Grey |