
| Palm Pre 2 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 |
| HSDPA 900 / 2100 | |
| Speed | HSPA 7.2/2 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2010, October. Released 2010, November |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 100.7 x 59.6 x 16.9 mm (3.96 x 2.35 x 0.67 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 3.1 inches, 28.6 cm2 (~47.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~186 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Platform | |
| OS | HP webOS 2.0 |
| CPU | 1.0 GHz |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Charging | Wireless |
| Stand-by | Up to 350 h |
| Talk time | Up to 5 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 260 EUR |