
| Palm Phone PVG100 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 2, 4, 5, 12, 13, 17, 66 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2018, October. Released 2018, November |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 96.6 x 50.6 x 7.4 mm (3.80 x 1.99 x 0.29 in) |
| Weight | 62.5 g (2.22 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), glass back (Gorilla Glass 3), aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM |
| IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1m for 30 min) | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 3.3 inches, 30.0 cm2 (~61.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~445 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Platform | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm MSM8940 Snapdragon 435 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.4 GHz & 4x1.1 GHz) |
| GPU | Adreno 505 |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| Main Camera | |
| Single | 12 MP, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP |
| Video | 720p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Infrared Face ID, accelerometer, proximity, gyro, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 800 mAh, non-removable |
| Charging | Wired, 50% in 31 min, 100% in 68 min |
| Misc | |
| Colors | Gold, Titanium |
| Models | PVG100, PVG100E |
| SAR EU | 0.98 W/kg (head) |
| Price | About 400 EUR |