
| Orange Sydney - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2011. Released 2011 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 102 x 50 x 12.5 mm (4.02 x 1.97 x 0.49 in) |
| Weight | 100 g (3.53 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.2 inches, 29.1 cm2 (~57.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~146 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes, Photocall |
| Call records | 30 dialed, 30 received, 30 missed calls |
| Internal | 34MB |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP, EDR |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | SMS, MMS, Email, IM |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/AAC+/WAV/WMA player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 312 h |
| Talk time | Up to 6 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White |