
| Orange San Francisco - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2011, Q2. Released 2011, Q2 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 116 x 56.5 x 11.8 mm (4.57 x 2.22 x 0.46 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | AMOLED, 256K colors |
| Size | 3.5 inches, 34.9 cm2 (~53.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~267 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 2.1 (Eclair), upgradable to 2.2 (Froyo) |
| Chipset | Qualcomm MSM7227 Snapdragon S1 |
| CPU | 600 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 200 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 512MB RAM, 512MB |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP, AF |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| MP4/H.264 player MP3/WAV/eAAC+ player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1250 mAh battery |
| Stand-by | Up to 216 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Black |