
| Orange Atlanta - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2011, Q2. Released 2011, Q2 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 116 x 49 x 11.3 mm (4.57 x 1.93 x 0.44 in) |
| Weight | 84 g (2.96 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~31.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes, Photocall |
| Call records | Yes |
| Internal | 11MB |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Games | Yes |
| Java | Yes |
| MP4/H.263 player MP3/WAV/eAAC+ player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 180 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | Black |
| SAR EU | 0.90 W/kg (head) |