
| O2 Xphone - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 8 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2003 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 120 x 50 x 24 mm (4.72 x 1.97 x 0.94 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.2 inches, 35 x 44 mm, 15.2 cm2 (~25.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~128 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Microsoft Smartphone 2003 |
| Chipset | TI OMAP 710 |
| CPU | 133 MHz ARM925 |
| Memory | |
| Card slot | MMC/SD |
| Internal | 64MB RAM, 32MB ROM |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, WAV ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML (PocketIE) |
| Pocket applications(Outlook, IE, MSN, ActiveSync) MP3/MP4 player Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 90 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | |