
| O2 XDA Stellar - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2007, November |
| Status | Cancelled |
| Body | |
| Dimensions | 112 x 59 x 18.6 mm (4.41 x 2.32 x 0.73 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~36.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Handwriting recognition | |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.0 Professional |
| Chipset | Qualcomm MSM7200 |
| CPU | 400 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 130 |
| Memory | |
| Card slot | microSD |
| Internal | 128MB RAM, 256MB ROM |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP, AF |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA videocall camera |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML (PocketIE) |
| Pocket Office Business card reader Voice memo Media Player 10 | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1350 mAh battery |
| Stand-by | Up to 365 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Silver |