
| O2 XDA Orbit II - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| HSDPA 850 / 1900 | |
| Speed | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2007, November. Released 2008, February |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 110 x 58 x 15.5 mm (4.33 x 2.28 x 0.61 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~38.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| TouchFLO finger swipe navigation Handwriting recognition 4-way navigation wheel | |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.0 Professional |
| Chipset | Qualcomm MSM7200 |
| CPU | 400 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 130 |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot), SD 2.0 compatible |
| Internal | 128MB RAM, 256MB ROM |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP, AF |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3, AAC ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | GPS, CoPilot Live Navigator |
| Radio | FM radio |
| USB | miniUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML (PocketIE) |
| Pocket Office Voice memo MP3/AAC/AAC+/WMA/WAV/AMR-NB player Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1350 mAh battery |
| Stand-by | Up to 400 h (2G) / Up to 450 h (3G) |
| Talk time | Up to 7 h (2G) / Up to 4 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black |
| SAR EU | 1.72 W/kg (head) |