
| O2 XDA Nova - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2007, June |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 100 x 58 x 14 mm (3.94 x 2.28 x 0.55 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~41.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| TouchFLO finger swipe navigation Handwriting recognition 5-way navigation | |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.0 Professional |
| Chipset | TI OMAP 850 |
| CPU | 200 MHz ARM926EJ-S |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot), 1 GB included |
| Internal | 128MB RAM, 256MB ROM |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | miniUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML (PocketIE) |
| Pocket Office Voice memo MP3/AAC player | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 3 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Soft Black, Wasabi Green |
| Price | About 520 EUR |