
| O2 XDA Ignito - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2008, August. Released 2008, August |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 102 x 51 x 11.5 mm (4.02 x 2.01 x 0.45 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~46.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 640 pixels, 4:3 ratio (~286 ppi density) |
| TouchFLO 3D finger swipe navigation Handwriting recognition | |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional |
| Chipset | Qualcomm MSM7201A |
| CPU | 528 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 130 |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 4GB 192MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP, AF |
| Video | CIF@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | VGA videocall camera |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3, WAV, WMA ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | miniUSB |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| Pocket Office Voice memo MP3 player | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 900 mAh battery |
| Stand-by | Up to 285 h |
| Talk time | Up to 5 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Black |