
| O2 XDA Graphite - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | UMTS 2100 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| Launch | |
| Announced | 2006, December |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 109.5 x 46.9 x 18 mm (4.31 x 1.85 x 0.71 in) |
| Weight | 105 g (3.70 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.2 inches, 15.0 cm2 (~29.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 5.0 Smartphone |
| CPU | Intel XScale PXA 270 416 MHz |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 64MB RAM, 128MB ROM |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA videocall camera |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth | 1.2 |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | miniUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML (PocketIE) |
| Video telephony MP3/WMA/WAV/AMR-NB/AAC player Predictive text input Organizer Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1100 mAh battery |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | |
| Price | About 290 EUR |