
| O2 X2 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2004,1 Q |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 81 x 44 x 21 mm (3.19 x 1.73 x 0.83 in) |
| Weight | 89 g (3.14 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio |
| Second external OLED display | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 1MB |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes |
| Predictive text input Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 170 h |
| Talk time | Up to 3 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Silver |