
| NIU Z10 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 |
| GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 2 | |
| GPRS | Up to 48 kbps |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2013, November. Released 2014, January |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 113.2 x 55.5 x 14.5 mm (4.46 x 2.19 x 0.57 in) |
| Weight | 90 g without battery (3.17 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Flashlight SOS button | |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.0 inches, 12.6 cm2 (~20.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 144 x 176 pixels (~114 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 32Mb 32Mb RAM |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1 |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio; buit-in antenna |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Music/Video player Organizer Calendar Calculator Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1000 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 290 h |
| Talk time | Up to 7 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White, Blue |