
| NIU Pana N105 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 |
| GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 2 | |
| GPRS | Up to 48 kbps |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2012, January. Released 2012, January |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 111 x 58.5 x 11.8 mm (4.37 x 2.30 x 0.46 in) |
| Weight | 68 g without battery (2.40 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.2 inches, 15.0 cm2 (~23.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 64MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio, recording |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, IM |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Facebook, MSN, Twitter Video Player Music Player Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 850 mAh battery |
| Stand-by | Up to 140 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Blue, Red, Silver, White |
| Price | About 40 EUR |