
| NIU Pana 3G TV N206 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 - SIM 1 only |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2012, June. Released 2012, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 103.5 x 56.1 x 14 mm (4.07 x 2.21 x 0.55 in) |
| Weight | 71 g without battery (2.50 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.0 inches, 12.6 cm2 (~21.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 220 x 176 pixels (~141 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 128MB 32MB |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1 |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email, IM |
| Games | Yes |
| Java | Yes |
| Analog TV Facebook, MSN, Twitter, Yahoo Video player Music player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 800 mAh battery |
| Stand-by | Up to 312 h (2G) / Up to 211 h (3G) |
| Talk time | Up to 6 h 30 min (2G) / Up to 4 h 30 min (3G) |
| Misc | |
| Colors | Blue, Red, Silver, White |