
| NIU NiutekQ N108 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 |
| GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 2 | |
| GPRS | Up to 48 kbps |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2012, January. Released 2012, January |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 107.9 x 59.4 x 13.7 mm (4.25 x 2.34 x 0.54 in) |
| Weight | 73 g without battery (2.57 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Size | 2.3 inches, 15.8 cm2 (~24.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 320 pixels, 3:2 ratio (~251 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 2.2 (Froyo) |
| Chipset | Mediatek MT6516 |
| CPU | 416 MHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 256MB 128MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, recording |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, compass |
| MP4/WMV/H.264 player MP3/WAV/eAAC+ player Organizer Photo/video editor Document viewer Voice memo/dial Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 48 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 70 EUR |