
| NIU Niutek 3G 3.5 N209 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 - SIM 1 only |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2012, June. Released 2012, November |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 117 x 63 x 12 mm (4.61 x 2.48 x 0.47 in) |
| Weight | 71 g without battery (2.50 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~49.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Mediatek MT6575 (40 nm) |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 256MB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 3.2 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot |
| Bluetooth | 2.1 |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Analog TV MP4/WMV/H.264 player MP3/WAV/eAAC+ player Photo/video editor Document viewer | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1200 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 713 h (2G) / Up to 428 h (3G) |
| Talk time | Up to 15 h (2G) / Up to 6 h 30 min (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 100 EUR |