
| NIU Niutek 3.5B - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Up to 48 kbps |
| EDGE | Class 10 |
| Launch | |
| Announced | 2013, March. Released 2013, July |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 113.6 x 62 x 13.8 mm (4.47 x 2.44 x 0.54 in) |
| Weight | 92 g without battery (3.25 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~51.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread) |
| Chipset | Spreadtrum SC6820 |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Mali-400 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 512MB 256MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Video | @30fps |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 3.0 |
| Positioning | A-GPS only |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio, recording |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Analog TV | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1300 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 850 h |
| Talk time | Up to 17 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White |