
| NIU GO 20 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Up to 48 kbps |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2013, November. Released 2013, November |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 101 x 43.8 x 14 mm (3.98 x 1.72 x 0.55 in) |
| Weight | 60 g (2.12 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~23.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 32Mb 32Mb RAM |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1 |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, IM |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Whatsapp messenger Video/music player Organizer Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 500 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 6 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White, Silver, Purple, Blue, Red |