
| NIU Andy C5.5E2I - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | UMTS 850 / 1900 - AC55E2I043 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2015, December. Released 2016, March |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 154.5 x 79 x 9.2 mm (6.08 x 3.11 x 0.36 in) |
| Weight | 128 g (4.52 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~68.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.4 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6582M (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Po 3000 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 600 h (2G) / Up to 500 h (3G) |
| Talk time | Up to 22 h 10 min (2G) / Up to 18 h 30 min (3G) |
| Misc | |
| Colors | Blue, Gun Metal |