
| NIU Andy 3.5E2I - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / UMTS / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | UMTS 850 / 1900 - AM35E2I043 |
| HSDPA 900 / 2100 - AM35E2I047 | |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2015, February. Released 2015, March |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 115.5 x 62.8 x 10.7 mm (4.55 x 2.47 x 0.42 in) |
| Weight | 102 g (3.60 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM/ Micro-SIM) |
| Display | |
| Type | LCD, 256K colors |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~50.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.4 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6572M (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 480p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1300 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 260 h (2G) / Up to 217 h (3G) |
| Talk time | Up to 18 h (2G) / Up to 8 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, White, Blue, Green, Orange |