
| NEC N900iG - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | UMTS 2100 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| Launch | |
| Announced | 2004, Q4 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 103 x 50 x 28 mm (4.06 x 1.97 x 1.10 in) |
| Weight | 132 g (4.66 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio |
| Second external 65K colors TFT display (90 x 120 pixels) Downloadable pictures | |
| Memory | |
| Card slot | miniSD |
| Phonebook | 700 entries, Photo call |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| CIF videocall camera | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, EMail |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, iMode |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes |
| Bar-code reader Predictive text input Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 150 h |
| Talk time | Up to 2 h |
| Misc | |
| Colors | Ocean Blue |