
| NEC N850 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2005, Q1 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 93 x 46 x 24 mm (3.66 x 1.81 x 0.94 in) |
| Weight | 95 g (3.35 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.9 inches, 30 x 37 mm, 11.4 cm2 (~26.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~148 ppi density) |
| Second external STN, 4096 colors display (128 x 128 pixels) Downloadable pictures | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | Yes, Photo call |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Internal | 26MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | QCIF |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2 |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3 player Predictive text input Organizer Voice dial/memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 100 h |
| Talk time | Up to 2 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Silver |