
| NEC N750 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2005, Q1 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 92.9 x 45.8 x 23.6 mm (3.66 x 1.80 x 0.93 in) |
| Weight | 97 g (3.42 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | |
| Resolution | 176 x 220 pixels |
| Second external OLED, 65K colors display (96 x 64 pixels) Downloadable pictures | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | Yes, Photo call |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.1 |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Predictive text input Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 700 mAh battery |
| Stand-by | Up to 140 h |
| Talk time | Up to 2 h |
| Misc | |
| Colors | Silver |