
| NEC N710 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 8 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2004, Q1 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 91 x 45 x 26 mm (3.58 x 1.77 x 1.02 in) |
| Weight | 95 g (3.35 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.8 inches, 29 x 35 mm, 10.2 cm2 (~24.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Second external display 96 x 30 pixels (12 colors LCD) Wallpapers Downloadable pictures and animations | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | Yes |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Internal | 2MB |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Features | LED flash |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Browser | WAP 1.2.1 |
| Games | 2 + downloadable |
| Java | Yes |
| Predictive text input Organizer Photo editor Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 100 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Silver, Pink |