
| NEC N630 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 8 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2005, Q1 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 99 x 47 x 22 mm (3.90 x 1.85 x 0.87 in) |
| Weight | 95 g (3.35 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 176 x 220 pixels |
| Chinese handwriting recognition Downloadable pictures | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 500 entries |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Internal | 2MB |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | Compass, thermometer, sound level meter |
| Messaging | SMS, EMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Push to talk (VoIP service) Predictive text input Organizer Stopwatch Improved durability Thermometer Automatic volume control | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 700 mAh battery |
| Stand-by | Up to 140 h |
| Talk time | Up to 2 h |
| Misc | |
| Colors | Silver |