
| NEC N620 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1900 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2004, Q3 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 99.5 x 52.5 x 20 mm (3.92 x 2.07 x 0.79 in) |
| Weight | 102 g (3.60 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Size | |
| Resolution | 176 x 220 pixels |
| Wallpapers, screensavers Chinese handwriting recognition Downloadable logos | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 1000 entries |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Internal | 2MB |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 1.2.1 |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Predictive text input Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 800 mAh battery |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 2 h |
| Misc | |
| Colors | Silver and Dark Blue |