
| NEC N600i - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | UMTS 2100 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| Launch | |
| Announced | 2005, Q3 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 94.4 x 47.5 x 24.5 mm (3.72 x 1.87 x 0.96 in) |
| Weight | 113 g (3.99 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.0 inches, 30 x 40 mm, 12.4 cm2 (~27.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Second external B/W STN display (30 x 120 pixels) Incoming LED indicator Downloadable pictures | |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | 500 entries, Photocall |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Internal | 20MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA videocall camera |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.1 |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, Email |
| Browser | i-mode |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes, DoJa 2.5 |
| MP3 player Predictive text input Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 3 h 20 min |
| Misc | |
| Colors | Silver |