
| NEC N600 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2003, Q4 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 93.5 x 48 x 25 mm (3.68 x 1.89 x 0.98 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 176 x 240 pixels, 4:3 ratio |
| Second external mono LCD display (96 x 64 pixels) Wallpapers Downloadable pictures and animations | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | Yes |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Handwriting recognition software | |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Predictive text input Voice memo Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 110 h |
| Talk time | Up to 2 h 20 min |
| Misc | |
| Colors | Silver |