
| NEC N410i - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 8 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2004, March |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 101 x 49 x 24 mm, 103 cc (3.98 x 1.93 x 0.94 in) |
| Weight | 118 g (4.16 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.2 inches, 33 x 45 mm, 15.0 cm2 (~30.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Second STN, 65K colors (108 x 80 pixels) Incoming call LED with 12 colors Wallpapers Downloadable wallpapers, animations | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 500 entries, Photo call |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Internal | 32MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, Email |
| Browser | iMode |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes |
| MP4 player Predictive text input Organizer Voice memo Profiles | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 950 mAh battery |
| Stand-by | Up to 270 h |
| Talk time | Up to 4 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | |