
| NEC N223i - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 8 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2003 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 88 x 45 x 26 mm, 90 cc (3.46 x 1.77 x 1.02 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | CSTN, 4096 colors |
| Size | |
| Resolution | 120 x 160 pixels, 4:3 ratio |
| Second LCD (120 x 30 pixels) with 12 color Download wallpaper, animation | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 500 x 8 fields, Photo call |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| 10 x 20 sec voice memo | |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, Email |
| Browser | iMode |
| Games | 5 - Belt, Poker, Puzzle, Thief & UFO |
| Java | No |
| Predictive text input Organizer Voice memo Profiles | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 780 mAh battery |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 3 h 20 min |
| Misc | |
| Colors | Silver |