
| NEC e808 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| 3G bands | UMTS 2100 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| Launch | |
| Announced | 2003, Q1 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 105 x 80 x 23 mm (4.13 x 3.15 x 0.91 in) |
| Weight | 200 g (7.05 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 162 x 132 pixels, 8 lines |
| Wallpapers | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 500 x 8 entries, Photo call |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Internal | 64MB |
| 20 sec voice memo 12 sec video recorder | |
| Main Camera | |
| Single | CIF |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | Yes |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Browser | WAP |
| Clock | Yes |
| Alarm | Yes |
| Games | Yes |
| Java | Yes |
| Media player (audio and video) Organizer Voice dial Voice memo Video download | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1200 mAh battery |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 3 h 20 min |
| Misc | |
| Colors | 2 - Gold, Black |