
| NEC e616 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| 3G bands | UMTS 2100 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| Launch | |
| Announced | 2003, Q4 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 103 x 53 x 26 mm, 120 cc (4.06 x 2.09 x 1.02 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.2 inches, 35 x 43 mm, 14.9 cm2 (~27.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 240 pixels, 4:3 ratio (~135 ppi density) |
| Second external monochrome display (120 x 30 pixels) Wallpapers Downloadable pictures and animations | |
| Memory | |
| Card slot | Memory Stick Duo |
| Phonebook | 500 |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Internal | 19MB |
| Main Camera | |
| Single | CIF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | Yes |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.1 |
| Positioning | GPS |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, EMail |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes |
| MP3/H.263 player Predictive text input Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 780 mAh battery |
| Stand-by | Up to 120 h |
| Talk time | Up to 1 h 50 min |
| Misc | |
| Colors | Silver |