
| NEC e530 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2003, Q4 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 101 x 48 x 24 mm, 90 cc (3.98 x 1.89 x 0.94 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 162 x 216 pixels, 4:3 ratio |
| Second LCD 4096 colors (80 x 108 pixels) Download wallpapers, animations | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 500 x 8 fields, Photo call |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Internal | 2MB |
| 10 x 15 sec. voice memo | |
| Main Camera | |
| Single | CIF |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS |
| Browser | WAP 1.2.1 |
| Games | Yes |
| Java | Yes |
| Predictive text input Organizer Voice memo Profiles | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 800 mAh battery |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 3 h 20 min |
| Misc | |
| Colors | Silver |