
| NEC e232 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2003, Q2 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 90 x 43 x 23 mm, 97 cc (3.54 x 1.69 x 0.91 in) |
| Weight | 90 g (3.17 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
| Second 12 colors LED (30 x 96 pixels) Download wallpapers, animations | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 500 x 8 fields, Photo call |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| 10 x 20 sec. voice memo | |
| Main Camera | |
| Single | CIF |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS |
| Browser | WAP 1.2.1 |
| Games | 5 |
| Java | No |
| Predictive text input Organizer Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 700 mAh battery |
| Stand-by | Up to 220 h |
| Talk time | Up to 3 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | |