
| NEC 802 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| 3G bands | UMTS 2100 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| Launch | |
| Announced | 2004, Q3 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 100 x 50 x 26 mm (3.94 x 1.97 x 1.02 in) |
| Weight | 125 g (4.41 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio |
| Second external TFT display, (120 x 90 pixels), 65K colors Downloadable pictures | |
| Memory | |
| Card slot | miniSD |
| Phonebook | Yes |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Videocall camera | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, Email |
| Browser | WAP |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes |
| Predictive text input Photo editor Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 430 h |
| Talk time | Up to 2 h 20 min |
| Misc | |
| Colors | Royal bronze, Turquoise blue, Platinum silver |