
| MWg UBiQUiO 501 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2008, March |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 122 x 65 x 13.5 mm (4.80 x 2.56 x 0.53 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.5 inches, 19.4 cm2 (~24.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~160 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6 Professional |
| Chipset | TI OMAP 750 |
| CPU | 200 MHz ARM926EJ-S |
| Memory | |
| Card slot | miniSD |
| Internal | 64MB RAM, 128MB ROM |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth | 1.2, A2DP |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | miniUSB 1.1 |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML (PocketIE) |
| MP3/AAC player Pocket Office Predictive text input Organizer Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1250 mAh battery |
| Misc | |
| Colors | Black |