
| Modu T - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2010, October. Released 2010, Q4 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 76 x 46.5 x 11 mm (2.99 x 1.83 x 0.43 in) |
| Weight | - |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.2 inches, 15.0 cm2 (~42.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Platform | |
| Chipset | Qualcomm QSC6270 |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot), 2 GB included |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | A-GPS only |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | Obligo Q7 |
| Games | Yes |
| Java | Yes |
| MP3 player MP4/H.263 player Facebook, Twitter, eBuddy, Flickr, Snaptu, YouTube Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 500 mAh battery |
| Stand-by | Up to 210 h (2G) / Up to 210 h (3G) |
| Talk time | Up to 7 h (2G) / Up to 3 h (3G) |
| Music play | Up to 10 h |
| Misc | |
| Colors | Black |