
| Modu Express jacket - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2009. Released 2009 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 102.9 x 50 x 12.9 mm (4.05 x 1.97 x 0.51 in) |
| Weight | - |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | AMOLED, 65K colors |
| Size | 1.3 inches, 5.2 cm2 (~10.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 96 pixels, 4:3 ratio (~123 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 1.6GB |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2 |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS(threaded view) |
| Browser | No |
| Games | Yes |
| Java | No |
| MP3 player Organizer Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Po 530 mAh battery |
| Stand-by | Up to 100 h |
| Talk time | Up to 2 h 30 min |
| Music play | Up to 8 h |
| Misc | |
| Colors | Black |